Kontynuując cykl zajęć pod hasłem: ,,Podróże kształcą” uczniowie Naszej Szkoły i Szkoły Podstawowej w Zgłobicach wyruszyli w kolejną V zagraniczną wycieczkę krajoznawczo - turystyczną: Włochy – Paestum w dniach 16.05.2018 r. – 25.05.2018 r.  

Po drodze zwiedzaliśmy przepiękne miejsca, gdzie pomimo zmęczenia chłonęliśmy ich klimat, historię, kulturę, wspaniałą architekturę i egzotyczną roślinność. 

Zwiedzanie Wenecji rozpoczęliśmy od rejsu  tramwajem wodnym po Canal Grande (największa arteria komunikacyjna),  z którego podziwialiśmy miasto na wodzie. Miasto urzekło nas urokliwymi mostami, brukowymi uliczkami i brakiem dźwięku….. samochodu. Utrudzeni, ale pełni wrażeń wyruszyliśmy w dalszą nocną podróż na południe Włoch do Paestum. Nazajutrz pieszo zwiedzaliśmy Paestum (Park archeologiczny – bazylika i greckie świątynie z V w p.n.e., amfiteatr rzymski), piękna roślinność i architektura rekompensowały zmęczenie po podróży. Wieczorem odwiedziliśmy pobliskie miasteczko Agroploi, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę zatoki z murów zamku oraz Starówkę. Olbrzymi zamek okazał się niezwykle urokliwym miejscem. W piątym dniu naszego pobytu, w godzinach rannych, wyruszyliśmy na podbój Wezuwiusza, po drodze zwiedzając  miasto odkryte z popiołów – Pompeje. Mogliśmy dosłownie przenieść się w czasie do rzymskiego miasta zaglądając dawnym mieszkańcom do domów, na podwórka, do łaźni albo usiąść w amfiteatrze, czekając na rozpoczęcie przedstawienia. Eksplozja wulkanu była tak gwałtowna, że w przeciągu jednej chwili zatrzymała ludzkie życie. Do pustych form pozostałych po ciałach ofiar wlano płynny gips. Postacie towarzyszą dziś miastu jako odlewy dające świadectwo przerażającej agonii mieszkańców. Wywarło to na nas niesamowite wrażenie. Następnie krętą, wąską uliczką, dojechaliśmy do podnóża Wezuwiusza i zaczęliśmy się wspinać w gorącym słońcu i pyle wulkanicznym. Po godzinie wędrówki osiągnęliśmy cel podróży - koronę wulkanu. Wzdłuż krateru prowadziła szeroka ścieżka, z której cały czas rozlegał się piękny widok na okoliczne miasta, zatokę i wyspy. Nie mieliśmy za wiele czasu na regenerację, ponieważ nazajutrz wyjechaliśmy do portu Salerno, gdzie ruszyliśmy w dwugodzinny  rejs statkiem na wyspę Capri, na trasie statek zawijał do dwóch portów; Amalfi i Positamo. Tam zachwyciły nas kolorowe domki zbudowane na skałach.  
Co składa się na magię Capri? Czym fascynuje wszystkich ta mała wyspa? Już od pierwszych chwil pobytu na wyspie znaliśmy odpowiedź - Capri jest kwintesencją uroku i fenomenem tej części Włoch. Światowej klasy zabytki, wspaniały klimat, śródziemnomorska przyroda, przepiękne krajobrazy, ciepłe morze, wyśmienita kuchnia i radość życia mieszkańców włoskiego "Mezzogiorna" sprawiają, że jest to kraina, którą warto odwiedzić. Ostatni dzień naszego pobytu w Pestum przeznaczyliśmy na zasłużona regenerację przed trudami podróży i kolejnymi miejscami, które chcieliśmy jeszcze zobaczyć. Dziewiątego dnia – wymeldowanie, pakowanie i…w strugach deszczu wsiedliśmy do autokaru, by wyruszyć na podbój Neapolu. Niektórzy mówią, że Neapolu się nie zwiedza. Neapol się przeżywa i odkrywa. Jest w tym jakaś prawda. Może dlatego miasto to wzbudza takie emocje wśród zwiedzających: albo się go kocha albo nie znosi. Po prostu zwiedza się go emocjami, a nie utartymi szlakami turystycznymi. Miastu szczególnego uroku nadaje jego położenie – można powiedzieć, że miasto jest wielopoziomowe. Klimat Neapolu pomogła nam zrozumieć niesamowita pani przewodnik - pani Basia od lat mieszkająca w tym przeludnionym mieście. Z fantazją i humorem przekazała historię, kulturę i tajemnicę  neapolitańczyków.  

Pożegnaliśmy Neapol i wyruszyliśmy w dalszą nocną podróż aby rankiem  podziwiać przepiękne widoki z jeziora Garda. Zmęczeni, wolnym krokiem rozpoczęliśmy zwiedzanie miasteczka Sirminone (włoskiej perełki) i z każdą chwilą odzyskiwaliśmy siły, delektując się urokami, które nas wokół otaczały. Sirmione, to ekskluzywny kurort położony w południowej części jeziora Garda, na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu. Otoczone z trzech stron jeziorem, zrobiło na nas niesamowite wrażenie, zarówno pod względem zabytków, jak i samego malowniczego położenia. Gigantyczne, pyszne lody o smakach, których ilości trudno policzyć dodały nam werwy, gdyż  udaliśmy się w rejs, a następnie podróż regionalnym pociągiem do Werony (która swoją popularność zdobyła dzięki roli w sztuce angielskiego dramaturga W. Shakespeare – Romeo i Julia). Z ciekawością oglądnęliśmy słynny balkon, jeden z najbardziej znanych zabytków we Włoszech oraz pozostałości po antycznym amfiteatrze. I tak dobiegł kres naszej przygody z Italią. Zadumani, naładowani pięknem, zabytkami kulturą i miejscami, które było dane nam zobaczyć i przeżyć, stęsknieni za domem wyruszyliśmy w dalszą nocną podróż do Polski. W godzinach dopołudniowych przyszedł czas rozstania, serdecznie pożegnaliśmy panią pilot i całą obsługą z biura podróży Polan-Travel, ze smutkiem rozstaliśmy się z uczniami zaprzyjaźnionej szkoły w Zgłobicach, by z ulgą wpaść w ramiona najbliższych. Trudy podróży i zmęczenie jednak nie pokonały zapału rządnych przygód podróżników, gdyż nieustannie z ust uczestników padało pytanie: ,, …a gdzie pojedziemy w następnym roku???”.

Całej profesjonalnej ekipie Polan-Travel, zaprzyjaźnionej szkole podstawowej w Zgłobicach oraz uczniom naszej szkoły dziękujemy za wspólnie  spędzone chwile i moc wrażeń, które dane było nam przeżyć.  

Opiekunowie: Renata Tyńska, Łukasz Kwiek


Fotorelacje:

  1. WENECJA >>
  2. PAESTUM >>
  3. PAESTUM - AGROPOLI >>
  4. POMPEJE - WEZUWIUSZ >>
  5. CAPRI >>
  6. PAESTUM >>
  7. NEAPOL - SIRMIONE - WERONA >>

Realizując wymogi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO"), Szkoła Podstawowa im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu pragnie przekazać Państwu informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych w SP Tarnowiec , jak również poinformować o przysługujących Państwu prawach z tym związanych. Używamy plików cookies, Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat cookies. polityka prywatności .

  Akceptuję cookies dla tej witryny.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk